Step-by-step explanation:
There are 34 composite numbers between 1 to 50 which are as follows: 4, 6, 8, 9, 10, 12, 14, 15, 16, 18, 20, 21, 22, 24, 25, 26, 27, 28, 30, 32, 33, 34, 35, 36, 38, 39, 40, 42, 44, 45, 46, 48, 49, 50.
I need help:/ I’m in college
Step-by-step explanation:
Amount of acid = 14.9% of 331 mL solution
= 0.149×(331 mL)
= 49.3 mL acid
Suppose that the value of a stock varies each day from $12.82 to $28.17 with a uniform distribution.
Find the third quartile; 75% of all days the stock is below what value? (Enter your answer to the nearest cent.)
Answer: 24.33
======================================================
Explanation:
The range is
range = max - min
range = 28.17 - 12.82
range = 15.35
This is the width of this particular uniform distribution.
Apply 75% to this value
75% of 15.35 = 0.75*15.35 = 11.5125
Then finally, add that to the min
12.82 + 11.5125 = 24.3325 which rounds to 24.33
We can see that 75% of the values are below 24.33 which makes it the 3rd quartile (Q3).
Answer plssssssss!!!!!!
Answer:
the answer is 40.27
Step-by-step explanation:
37.99 × 6%= 2.28
37.99+2.28= 40.27
5. Sam wrote the expression below.
10 +15k
Rami said that this expression is equivalent to 5(3k + a)
Kenneth said this expression is equivalent toyk+6+8k+4.
Who is correct and why? Explain your thinking clearly,
Answer:
see below
Step-by-step explanation:
10 + 15k
Factor out the greatest common factor 5
5( 2+3k)
Rewriting
5(3k+2)
Rami is correct if a=2 then his expression is 5(3k+2)
Kenneth
yk+6+8k+4
Add the terms together
k(y+8) + 10
If y =7 then Kenneth is correct otherwise he is incorrect
what's the difference between -1/2 and 1/6
Answer: -4/6 or -2/3
Step-by-step explanation:
First, you find a common denominator among the fractions, which would be 6.
Convert -1/2 to have 6 as its denominator.
-1/2* 3/3 = -3/6
And then subtract them.
-3/6 - 1/6 = -4/6
-4/6 simplified is -2/3
When you subtract a positive number from a negative number, you are adding their absolute values.
can you please answer this????
Answer:
x = 5
Step-by-step explanation:
I'm taking all bases as b so not typing it
2/3 log 125 = log (125^2/3) = log 25
1/2 log 9 = log (9^1/2) = log 3
So we can rewrite the equation as,
log x = log 25 + log 3 - log 15
or, log x = log (25×3) - log 15
or, log x = log 75 - log 15
or, log x = log (75/15)
or, log x = log 5
or, x = 5
Answered by GAUTHMATH
145+ (-15) + (-188) =
O 56
0 -58
O 358
O 58
Q) 145+ (-15) + (-188) = ?
→ 145+ (-15) + (-188)
→ {145 - 15} - 188
→ 130 - 188
→ -58 is the solution.
Simplify -3[5 - (-8 + 6)]
Answer: -21
[tex]-3[5 - (-8 + 6)]\\=-3[5 - (-2)]\\=-3[5+2]\\=-3(7)\\=-21[/tex]
Answer:
-21
Step-by-step explanation:
-3[5 - (-8 + 6)]
Inner parentheses first
-3[5 - (-2)]
Then remaining parentheses
-3[5 +2]
-3(7)
Multiply
-21
What is the slope of the line?
-3
-1/3
1/3
3
Answer:
D) 3
Step-by-step explanation:
Rise/run, rise is 3, run is 1
Answer:
3
Step-by-step explanation:
Pick two points on the line
(0,0) and ( 1,3)
The slope is found by
m = ( y2-y1)/(x2-x1)
= ( 3-0)/(1-0)
= 3/1
= 3
Write the equation of the line in point-slope form given the information:
Slope = -1/5
Y intercept = -3
point slope form:
y + 3= -1/5 x (x+0)
Step-by-step explanation:
-use the point slope form equation: y - y1 = m (x - x1).
-using the given information we know that m = -1/5 and that the y intercept is (0,-3).
- y and x will be kept as a variable.
-plug in the y1 and x1 from the y intercept:
y + 3 = m(x + 0)
-once you've plugged in the y intercept then plug in the slope which gives you the answer:
y + 3= -1/5 x (x+0)
Helen is constructing a room. She is preparing a scale drawing of her room as 1 cm = 2.5 feet. Find the actual dimensions with the given model dimensions of 8 cm×5 cm.
20 feet×12.5 feet
15 feet×5.5 feet
10 feet×8 feet
8 feet×6.5 feet
Answer: 20 ft × 12.5 ft
Step-by-step explanation:
Since 1 cm = 2.5 ft,
8 cm = 8 · 2.5 = 20 ft5 cm = 5 · 2.5 = 12.5 ftTherefore, 8 cm × 5 cm = 20 ft × 12.5 ft
Suppose that the functions and g are defined for all real numbers x as follows.
f(x)=x+6
g(x) = 2x + 6
Write the expressions for (f-g)(x) and (fg)(x) and evaluate (f+g)(1).
Answer:
Step-by-step explanation:
Given functions are,
f(x) = x + 6
g(x) = 2x + 6
(f - g)(x) = (x + 6) - (2x + 6)
= -x
(f . g)(x) = f(x) × g(x)
= (x + 6)(2x + 6)
= 2x² + 6x + 12x + 36
= 2x² + 18x + 36
(f + g)(x) = (x + 6) + (2x + 6)
= 3x + 12
(f + g)(1) = 3(1) + 12
= 15
821) The integon which is 15 more than - 55 is
Answer:
-40
Step-by-step explanation:
-55 + 15 = x
-40 =x
Blood pressure values are often reported to the nearest 5 mmhg (100, 105, 110, etc.). the actual blood pressure values for nine randomly selected individuals are given below.
108.6 117.4 128.4 120.0 103.7 112.0 98.3 121.5 123.2
Required:
a. What is the median of the reported blood pressure values?
b. Suppose the blood pressure of the second individual is 117.7 rather than 117.4 (a small change in a single value). What is the new median of the reported values?
c. What does this say about the sensitivity of the median to rounding or grouping in the data?
Answer:
Step-by-step explanation:
Arranging the data in the ascending order:
108.6 98.3 103.7 112 117.4 120 121.5 123.2 128.4
The median is the middle value of the data set:
a)
Hence,
median = 117.4
b)
When the value of blood pressure is 117.7 instead of 117.4 then the median will be:
Median = 117.7
c)
This indicates that the median of a well sorted set of data is depends upon the middle value of the data set.
A random sample of 25 values is drawn from a mound-shaped and symmetric distribution. The sample mean is 9 and the sample standard deviation is 2. Use a level of significance of 0.05 to conduct a two-tailed test of the claim that the population mean is 8.5.(a) Is it appropriate to use a Student's t distribution? Explain.Yes, because the x distribution is mound-shaped and symmetric and Ï is unknown.No, the x distribution is skewed left. No, the x distribution is skewed right.No, the x distribution is not symmetric.No, Ï is known.How many degrees of freedom do we use?(b) What are the hypotheses?H0: μ = 8.5; H1: μ > 8.5H0: μ = 8.5; H1: μ â 8.5 H0: μ = 8.5; H1: μ < 8.5H0: μ < 8.5; H1: μ = 8.5H0: μ > 8.5; H1: μ = 8.5(c) Compute the t value of the sample test statistic. (Round your answer to three decimal places.)t =(d) Estimate the P-value for the test.P-value > 0.2500.100 < P-value < 0.250 0.050 < P-value < 0.1000.010 < P-value < 0.050P-value < 0.010(e) Do we reject or fail to reject H0?At the α = 0.05 level, we reject the null hypothesis and conclude the data are statistically significant.At the α = 0.05 level, we reject the null hypothesis and conclude the data are not statistically significant. At the α = 0.05 level, we fail to reject the null hypothesis and conclude the data are statistically significant.At the α = 0.05 level, we fail to reject the null hypothesis and conclude the data are not statistically significant.(f) Interpret the results.There is sufficient evidence at the 0.05 level to reject the null hypothesis.There is insufficient evidence at the 0.05 level to reject the null hypothesis.
Answer:
1.) Yes, because the x distribution is mound-shaped and symmetric and σ is unknown. ;
df = 24 ;
H0 : μ = 8.5
H1 : μ ≠ 8.5 ;
1.250 ;
At the α = 0.05 level, we fail to reject the null hypothesis and conclude the data are not statistically significant.
There is insufficient evidence at the 0.05 level to reject the null hypothesis.
Step-by-step explanation:
Given :
Sample size, n = 25
xbar = 9 ; Standard deviation, s = 2
α = 0.05 ;
The degree of freedom, df = n - 1 ; 25 - 1 = 24
The hypothesis (two tailed)
H0 : μ = 8.5
H1 : μ ≠ 8.5
The test statistic :
(xbar - μ) ÷ (s/√(n))
(9 - 8.5) ÷ (2/√(25))
0.5 / 0.4
Test statistic = 1.250
The Pvalue from Tscore ;
Pvalue(1.250, 24) = 0.2234
Pvalue > α ; We fail to reject H0 ;
A car travels 60 kilometers in one hour before a piston breaks, then travels at 30 kilometers per hour for the remaining 60 kilometers to its destination. What is its average speed in kilometers per hour for the entire trip?
Answer:
Total Distance : 1*60 +60=120
Total time taken = 1+ 60/30= 1+2=3
Hence average speed for the trip = 120/3= 40 kmph
Hence Answer is 40
Step-by-step explanation:
The average speed is 40 km/h.
What is Average speed?The average speed of a body is equal to the total distance covered, divided by the total time taken. The formula for average speed is given as:
Average Speed Formula:Average Speed = Total distance covered ÷ Total time taken
Example:
sing the average speed formula, find the average speed of Sam, who covers the first 200 kilometers in 4 hours and the next 160 kilometers in another 4 hours.
Solution:
To find the average speed we need the total distance and the total time.
Total distance covered by Sam = 200Km + 160 km = 360 km
Total time taken by Sam = 4 hour + 4 hour = 8 hour
Average Speed = Total distance covered ÷ Total time taken
Average Speed = 360 ÷ 8 = 45km/hr
Given:
d1= 60 km
d2= 30
d3 = 60
Total Distance : 1*60 +60=120
Total time taken = 1+ 60/30= 1+2=3
Now,
average speed = total distance/ total time taken
= 120/3
= 40 kmph
Learn more about average speed here;
https://brainly.com/question/12322912
#SPJ2
Y
X
Pls help me you’ll get 29 points
Answer:
x = 60
Step-by-step explanation:
The sum of the angles of a triangle add to 180
x+x+x = 180
3x = 180
Divide by 3
3x/3 =180/3
x = 60
Find the equation of the line passing through (4,1) and perpendicular to the line whose equation is 1x-3y-4=0
9514 1404 393
Answer:
3x +y -13 = 0
Step-by-step explanation:
The perpendicular line will have the variable coefficients swapped and one of them negated. The new constant will be appropriate to the given point.
3(x -4) +1(y -1) = -0
3x +y -13 = 0
_____
Additional comment
The given equation is in "general form", so that is the form of the equation we have given as the answer. This form is convenient in that the general form equation for a line through the origin, ax+by=0, is easily translated to make it pass through a point (h, k): a(x -h) +b(y -k) = 0. Eliminating parentheses puts the equation back into general form.
Classify the type of angle.
A: Acute
B: Right
C: Straight
D: Obtuse
Answer:
obtuse angle that's the answer
Find the area of a 10 cm sphere
.
help
Answer:
that's 4,188.8 if it's gonna be a 10cm sphere
Answer question below
Answer:
edge of cube = root 13.5/6 = 1.5
volume of cube = (Edge of cube)^3= (1.5)^3 = 3.37500 m^3
A class of 24 students is planning a field trip to a science museum. A nonrefundable deposit of $50 is required for the day-long program, plus a charge of $4.50 per student.
Determine a linear function that models the cost, c, and the number of students, s.
Answer:
c = 4.50s + 50
Step-by-step explanation:
50 is a flat rate so it is a constant. 4.50 is the charge per student so it would be multiplied by the total number of students s.
Answer:
This is the linear function: c = 4.5s + 50
This is the cost if all 24 students came along: $158.00
Step-by-step explanation:
C is the total cost, it is $4.50 per student coming, and there is a $50 non refundable deposit for the program. So, if all 24 students came along for the trip, you would do 24 times $4.50 which is $108 and then add the additional $50 for the nonrefundable deposit, making the total $158.
Solve the inequality (help please)
Answer:
v<1 23/25
Step-by-step explanation:
The inequality simplifies to 48/25, which is equivalent to 1 23/25.
Identify the first 4 terms in the arithmetic sequence given by the explicit formula ƒ(n) = 8 + 3(n – 1).
Answer:
Step-by-step explanation:
f(n) = 8 + 3(n) - 3
f(n) = 5 + 3n
f(1) = 5 + 3(1)
f(1) = 8
f(2) = 5 + 3(2)
f(2) = 5 + 6
f(2) = 11
f(3) = 5 + 3*3
f(3) = 14
f(4) = 5 + 3*4
f(4) = 17
Sam's monthly bills are normally distributed with mean 2700 and standard deviation 230.9. He receives two paychecks of $1500 each in a month, post taxes and withholdings. What is the probability that his expenses will exceed his income in the following month?Ð) 10%. B) 16%.C) 21%.D) 29%.E) 37%.
Answer:
A) 10%
Step-by-step explanation:
Normal Probability Distribution
Problems of normal distributions can be solved using the z-score formula.
In a set with mean [tex]\mu[/tex] and standard deviation [tex]\sigma[/tex], the z-score of a measure X is given by:
[tex]Z = \frac{X - \mu}{\sigma}[/tex]
The Z-score measures how many standard deviations the measure is from the mean. After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X, that is, the percentile of X. Subtracting 1 by the p-value, we get the probability that the value of the measure is greater than X.
Sam's monthly bills are normally distributed with mean 2700 and standard deviation 230.9.
This means that [tex]\mu = 2700, \sigma = 230.9[/tex]
What is the probability that his expenses will exceed his income in the following month?
Expenses above 2*1500 = $3000, which is 1 subtracted by the p-value of Z when X = 3000.
[tex]Z = \frac{X - \mu}{\sigma}[/tex]
[tex]Z = \frac{3000 - 2700}{230.9}[/tex]
[tex]Z = 1.3[/tex]
[tex]Z = 1.3[/tex] has a p-value of 0.9032.
1 - 0.9032 = 0.0968 that is, close to 10%, and thus the correct answer is given by option A.
A system of vertices connected in pairs
by edges. Definition
Abu is trying to decide which pet–sitting service he wants to use . Your Pets charges a $15 fee, plus $1 .75 per hour . Sit Pets charges an $11 fee, plus $2 .25 per hour . At how many hours will both services ...
Answer:I did not see the entire question but is assuming the question is asking how many hours for both services to cost the same.
Your Pets Cost =15+1.75x
Sit Pets Cost =11+2.25x
set both equations equal to each other
15+1.75x=11+2.25x
15-11 = (2.25-1.75)x
4=0.5x
x=8
Step-by-step explanation:
Use the Gauss-Jordan method to solve the system of equations. If the system has infinitely many solutions, give the solution with z arbitrary
Write each equation in standard form:
3x + y + 3z = 11
x + 2y + z = 7
-x + y + z = 0
In matrix form, this is
[tex]\begin{bmatrix}3&1&3\\1&2&1\\-1&1&1\end{bmatrix}\begin{bmatrix}x\\y\\z\end{bmatrix}=\begin{bmatrix}11\\7\\0\end{bmatrix}[/tex]
and in augmented matrix form,
[tex]\left[\begin{array}{ccc|c}3&1&3&11\\1&2&1&7\\-1&1&1&0\end{bmatrix}\right][/tex]
Now for the row operations:
• Add row 1 to -3 (row 2), and add row 1 to 3 (row 3):
[tex]\left[\begin{array}{ccc|c}3&1&3&11\\0&-5&0&-10\\0&4&6&11\end{bmatrix}\right][/tex]
• Multiply row 2 by -1/5:
[tex]\left[\begin{array}{ccc|c}3&1&3&11\\0&1&0&2\\0&4&6&11\end{bmatrix}\right][/tex]
• Add -4 (row 2) to row 3:
[tex]\left[\begin{array}{ccc|c}3&1&3&11\\0&1&0&2\\0&0&6&3\end{bmatrix}\right][/tex]
• Multiply row 3 by 1/6:
[tex]\left[\begin{array}{ccc|c}3&1&3&11\\0&1&0&2\\0&0&1&\frac12\end{bmatrix}\right][/tex]
• Add -1 (row 2) and -3 (row 3) to row 1:
[tex]\left[\begin{array}{ccc|c}3&0&0&\frac{15}2\\0&1&0&2\\0&0&1&\frac12\end{bmatrix}\right][/tex]
• Mutiply row 1 by 1/3:
[tex]\left[\begin{array}{ccc|c}1&0&0&\frac52\\0&1&0&2\\0&0&1&\frac12\end{bmatrix}\right][/tex]
Then the solution to the system is (x, y, z) = (5/2, 2, 1/2).
What is the value of the expression 10(n-6) when 4=14
Answer:
it's going to be 4n so its going to be 4...
Step-by-step explanation:
Answer:
80
Step-by-step explanation:
Assuming you meant when n=14
10(n-6)
plug in 14 for n
10(14-6)
work out parenthesis first
10(8)=
80
Find the product of these complex numbers.
(8 + 5)(6 + 3) =