Answer:
Step-by-step explanation:
M=189
N = 48
A = M*N
A = 189 * 48
A = 9072
What is the value of X minus Y if x equals 9 and Y equals -20
How do they get Question 3
Answer:
400÷10=40
Step-by-step explanation:
the question asks for you to divide each number in the pattern by 10.
the first number is 400
400÷10=40
then you would do 40÷10=4
then 4÷10=0.4
then 0.4÷10=0.04
so the pattern would be
400 , 40 , 4 , 0.4 , 0.04
hope this helped!
Noah bought 5 pounds of onions at $2 per pound and a bag of salad greens for $4. How much money did he spend?cant someone help me please
brainiest to whoever rightt.
Answer:
Perimeter of a square
Step-by-step explanation:
The formula for finding out the perimeter of a square is P = 4s
If a ribbon that is 30.1 inches long is cut into equal pieces that are 1.75 inches long, how many pieces of ribbon can be created?
1.72
12.7
17.2
172.0
Answer:
17.2
Step-by-step explanation:
30.1÷1.75=17.2
plssss mark brainliesttr
Find the value of x if 3(4x+3)
brainiest to whoever right
9 gal 2 qt to quarts
Answer:
38 us liquid quarts
Step-by-step explanation:
Shellie buys a loaf of bread fo $2.99, a gallon of milk for $3.49, and a pack of
lunchmeat for $5.99. The sales tax is 8%. How much will Shellie's total bill be,
including the sales tax? Round your answer to the nearest cent.
Answer:
$13.47
Step-by-step explanation:
2.99 + 3.49 +5.99 + 12.47.
12.47 x 0.08 = 1.
12.47 + 1 = 13.47
When 1480 is divided into 12 equal parts, the remainder is 4. What is a correct way to write the quotient?
123.4
1234 over 12
123 + 4
1234 over 1480
Answer:
123.4
Step-by-step explanation:
15
Determine whether the ordered pairs (1,0) and 4,
(4:15)
are solutions of the following equation.
- 5x + 7y= -5
BRE
Is (1,0) a solution of - 5x + 7y = - 5?
O Yes
Ο Νο
(ANSWER QUICKLY)
Answer:
yes
Step-by-step explanation:
x = 1, y = 0
so,
-5×1 + 7×0 = -5
-5 + 0 = -5
-5 = -5
true, therefore (1, 0) is a solution (a point on the graph) of the equation.
I am not sure what the other pair should be.
A multiple choice test contains 25 questions with 5 answer choices. What is the probability of correctly answering 8 questions if you guess randomly on each question?
Answer: 0.0623
Step-by-step explanation:
The probability of correctly answering 8 questions if you guess randomly on each question is 0.062348.
It is given that multiple choice test contains 25 questions with 5 answer choices.
To find probability of correctly answering.
What is probability?The extent to which an event is likely to occur, measured by the ratio of the favorable cases to the whole number of cases possible.
Given that:
The probability of each correct answer is [tex]p_{s}[/tex][tex]=\frac{1}{5}[/tex]
The probability of 8 successful answers in 25 independent trials for a binomial probability distribution is:
p(k|n)=[tex]\frac{n!}{(n-k)!*n!}[/tex][tex]p_{s}^{k} (1-p_{s})^{n-k} \\[/tex]
p(8|25)=[tex]\frac{25!}{(25-8)!*8!}[/tex][tex]{\frac{1}{5} }^{k} (1-1/5)^{25-8} \\[/tex]
p(8|25)=0.062348
So, the probability of correctly answering 8 questions if you guess randomly on each question is 0.062348.
Learn more about probability here:
https://brainly.com/question/24385262
#SPJ2
Use a number line or place value to round each number to the place of the underlined digit
you didn't put a picture in,
2. An electronic watch is sold for Rs 840 at a profit of Rs 90. Find its cost price and the profit per cent.
Answer:
750 CP AND PROFIT%=12%
Step-by-step explanation:
SP=rs 840
profit=90
CP=SP-profit
=840-90
=750
profit %=profit/CP*100%
=90/750*100%
=12%
help plz answer quickly
Answer:
plane EBG
Step-by-step explanation:
plane C is also named plane EBG
Answer:
[tex]\\ \sf\longmapsto Plane EBG[/tex]
We can't name it EBF as it is a axis and coplanar points
Also nEF is not a satisfactory name .
So the correct option is C
Find - 36
.
Ο +6
-6
9Ο
Ο 18
Answer:
+or-6
Step-by-step explanation:
This is a trick question. The answer would be the first choice since you're multiplying -6 by +or-6, meaning that it could still end up as a negative or a positive.
Answer:
Step-by-step explanation:
Whatis (-5 + 3i) -(4+7i)?
Answer:
-5-4i is your answer.
I hope it will help you. Evaluate the expression below for x = 4. 6(x+8) (please
Answer:
D
Step-by-step explanation:
6(x + 8) = Plug in x with 4
6(4 + 8) =
6(12) =
72
Whats the answer to it i can't figure it out
Answer:
-0.1
...............................
5.
A bag contains three types of candy (gumdrops, jelly beans, and jawbreakers). If
chosen at random, the probability of getting a gumdrop is 1/6 and the probability
of getting a jellybean is 1/3 What is the probability of getting a jawbreaker?
Answer:
P) = 1/2 jawbreaker
simplified P) 3/6 = 1/2 jawbreaker
Which both mean the same, so show simplified if asked and either answer if not asked would be marked high.
as 2/6 + 1/3 = 3/6
1 - 3/6 = 3/6
= 1/2 are the workings.
Step-by-step explanation:
Jelly bean = 1/3 = 2/6
Gumdrop = 1/6
2/6 + 1/6 = 3/6 = the difference of 1
1-3/6 = 3/6
Therefore; P) = 3/6 jawbreaker
KBL Ltd. entered into an agreement to lease a vehicle from Morgan Ltd.: Cash price of the vehicle Kshs 20.000 Lease payments: 5 instalments of Kshs 5.142 paid in arrears Required: How much of this finance charge will appear in each year's profit and loss expense in the lessee's books using the actuarial method? (10 Marks)
Finance charge is the amount it costs of borrowing money
The finance charge that will appear in each year's profit and loss expense in the lessee's books are;
[tex]\begin{array}{|c|cc|}\mathbf{Year}&&\mathbf{Finance \ Charge \ (Kshs)}\\&&\\First&&1.8\\&&\\Second&&1.499\\&&\\Third&&1.171\\&&\\Fourth&&0.814\\&&\\Fifth&&0.424\end{array}\right][/tex]
The total financial charge = 5 × 5.142 - 20.000 = 5.71
The annual percentage rate, APR, of an instalment payment is given as follows;
[tex]\dfrac{(1 - (1 + r)^{-5}}{r} \times 5.142 = 20.000[/tex]
Solving using a graphing calculator gives;
r = APR ≈ 0.09 = 9%
The calculation for charges each year is as follows:
Payment interest for the first instalment = 20 × 9% = 1.8
The principal of the first payment = 5.142 - 1.8 = 3.342
The loan balance = 20 - 3.342 = 16.658
Payment interest for the second instalment = 16.658 × 9% = 1.49922
Second payment principal = 5.142 - 1.49922 = 3.64278
Loan balance = 16.658 - 3.64278 = 13.01522
Payment interest for the third instalment = 13.01522 × 9% = 1.1713698
Third payment principal = 5.142 - 1.1713698 = 3.9706302
Loan balance = 13.01522 - 3.9706302 = 9.0445898
Interest for the fourth payment = 9.0445898 × 9% = 0.814013082
Fourth payment principal = 5.142 - 0.814013082 ≈ 4.327986918
Loan balance = 9.0445898 - 4.327986918 = 4.716602882
Fifth payment interest = 4.716602882 × 9% = 0.42449425938
Fifth payment principal = 5.142 - 0.42449425938 ≈ 4.718
Therefore, we have;
[tex]\begin{array}{|c|cc|}\mathbf{Year}&&\mathbf{Finance \ Charge \ (Kshs)}\\&&\\First&&1.8\\&&\\Second&&1.499\\&&\\Third&&1.171\\&&\\Fourth&&0.814\\&&\\Fifth&&0.424\end{array}\right][/tex]
Learn more about the actuarial method here:
https://brainly.com/question/15504405
Lines m and n are parallel lines. If line m has a slope of -1, find the slope of linen. Type a numerical answer in the space
provided. If necessary, use the key as a fraction bar. Do not type spaces in your answer.
HELP PLEASE
Find the length of AB
Step-by-step explanation:
hopefully it makes sense and is visible
:)
Find NL. Not sure to to solve this.
Answer:
NL= 2 × HI
x+24 =2 × (X+16)
x+24=2x + 32
2x-x= 24-32
x= – 8
NL=x+24 = –8 +24= 16
So ; NL= 16
I hope I helped you^_^
6 bannas cost $0.75. How much do 20 bannas cost
Answer:
15
Step-by-step explanation:
Answer:
The answer is 15
Step-by-step explanation:
Anyone who knows this mathematic question will get the brainliest
Two major league players got a total of 226 hits. Washington had 18 more hits than Sanchez. Find the number of hits for each player.
Answer:
Washington had 115 hits and Sanchez had 111 hits.
Step-by-step explanation:
2s + 4 = 226
2s = 222
s = 111
s + 4 = 115
please i need to know
Answer:
the answer is 28
Step-by-step explanation:
PEMDAS:
(8-2) = 6
6^2= 36
36/2= 18
18+10= 28
Answer:
D. 28
PEMDAS:
Parenthesis, exponents, multiplication, division, addition, subtraction
10 + (8 - 2)^2 / 2
1. Parenthesis comes first so we're left with
10 + (6)^2 / 2
2. Then we do the exponents
10 + 36 / 2
3. Then it's division
10 + 18
4. Finally we add
28
Find the surface area of a cylinder with a base radius of 2 in and a height of 5 in
Answer:
[tex]r = 2 \\ h = 5 \\ a = 2\pi \: rh + 2\pi {r}^{2} \\ = 2\pi \times 2 \times 5 + 2\pi {2}^{2} \\ = 20\pi + 8\pi \\ = 28\pi \\ = 28 \times 3.14 \\ = 87.92 {unit}^{2} \\ thank \: you[/tex]
find the total distance the model airplane
Answer:
1833 miles is the total distance if the model airplane.